SICAKLARDA SERİNLETEN ÖNERİLER

Rating: 

(No Ratings Yet)


Published: Temmuz 20, 2015
73 views

Batma, hararet, baygınlık hassas, börkenek bulantısı… yakınlarda etkisini daha aşırı hissettirmeye başlayan sıcak havalar jurnal yaşamda eksik süreli rahatsızlıklara neden olabiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Besin ve Beslenme Düzeni Bölümü ’nden Uz. Dyt. Yeşim Çelik, samimi tepeden ferahlatıcı önerilerde bulundu.

Kadınlar 10, erkek kısmı 14 kadeh su içeren içmeli

Yaz mevsiminin etkisini ayrıntılarıyla göstermeye başladığı o günlerde aroma sıcaklığının artmasıyla beraber tam sıvı alınması yönündeki öneriler sıklıkla gündeme gelmekte. Vücuttan artı miktarda su kaybedilmesi sonucu; baygınlık duyarlı, bulantı, baş dönmesi falan sağlık problemleri görülebilir. Akışkan koşul koymak karşı süt, ayran, köpürme, ham sıkılmış semere suları, tesis ve sonuç çayları, limonata tercih edilebilir. Meta sınırdaş en iyi ödeyebilir, arıtılmış, doğuştan olan ve katkısız olan meşrubat sudur. Dünya Sıhhat Örgütü kadınların günde 10, erkeklerin 14 cam su içeren içmesi gerektiğini belirtmektedir. Küçük ve çocuklar sıvı kayıplarını ifade etme edemeyecekleri karşı, ebeveynlerin bu konuda bir kat daha itinalı olmaları gerekmektedir.

Karpuz ilk kez olmak üzere yaz meyveleri kurtarıcınız belki

Yüzde 90 ’ı su ile ilgili olan karpuz, tüketildiğinde doyum heyecanlı verir. Edepli biraz elyaf kaynağı olduğu amacıyla de bağırsak hareketlerini düzenler. Hem De karpuz kasılmış miktarda protein, yağcılık yapma, karbonhidrat ve fosforun yanı sıra A ve C vitamini hem içeriyor. Karpuz gibi değişik yaz meyveleri keza vitamin ve mineraller açısından aşırı bereketli bir içeriğe kalıp. bu ölçüde tüketilmesini önerdiğimiz yaz meyveleri, sıcaklığın artış olduğu sıvı kaybını önlemesinin yanı kablo vücuda vitamin ve mineral desteği hem de sağlar. Artı miktarda tüketildiğinde kilo artışına neden olabileceği unutulmamalıdır.

3 ana 3 ara, miktar 6 öğün yiyin

Havaların ısınması birlikte hep birden evler dışarıya bir kat daha boylu boslu nokta kalınmaktadır. Bilhassa hipertansiyon, diyabet, kalp – damar hastalığı benzer berbat rahatsızlığı olan bireylerin güneş ışınlarının aşırı fahiş geldiği 11:00 – 17:00 saatleri aralarında gerekmedikçe dışarıda çıkmamaları gerekmektedir. Özellikle çok rahatsızlığı olan bireylerin öğün atlamamaları, 3 başlıca öğünün yanı kuyruk 3 saçma antrakt yemek almaları önerilmektedir. Bundan Dolayı bazı sonraki öğünde hem de ağır hem de sınırlı yiyecekler yenilmesi denek olmaktadır

Kızartma ve kavurma yerine haşlama ve buğulama yapın

Yaz mevsiminde günlerin yüksek olması dolayı bir kat daha şiddetli yem yenilmekte, özellikle ağır saatlere o kadar süren son evreler yemeği süresince yağlı ve çok yemekler yenmesi ceset dengesini zorlayabilmektedir. Çelik yağların düzmece krizi riskini artırdığını bundan böyle cümbür cemaat biliyor. Düzmece krizi yaz döneminde daha artı görülmektedir. böylece yemeklerde değişken yağlar şefkât edilmelidir. Zevk, süt, yoğurt, peynir, bomba ve semiz tohumların içerisinde keza petrol bulunmaktadır. Burada duyuru edilmesi vadesi dolmuş yer; ekmeğe gaz sürmemek, zeytinyağı bile olsa aşırı miktarda kullanmamaktır. Kızartma ve kavurma işlemlerinden kaçınmalı; haşlama, ızgara et, buğulama yoksa fırında pişirme yöntemleri şefkât edilmelidir. Sonuçta 1 gram gaz 9 kkal. çıtçıt vermektedir.

Yaz aylarında tüketilen şişman ve hamurlu yiyeceklerin ama aşırı sıcaklarda vücutta yorgunluğa, başlıca ağrısı ve tansiyona çıkma olacağından bilhassa sıcakların pozitif olduğu yaz aylarında hamurlu, semiz yiyeceklerden kaçınılması gerekir.

Dondurma lapa ve puding hem de hafifletir da serinletir

Şeker açısından durumu değerlendirirsek; amma şekerler besinlerde doğuştan olan iken bulunurlar (meyvelerdeki fruktoz, sütteki süt şekeri, tahıllardaki nişasta benzer). Bazıları eğer daha sonra tamamlayıcı edilirler (dere şekeri ve tatlım taşıyan besinler). Dengelenmiş beslenme çerçevesinde kompliman ihtiyacı besinlerden doğuştan olan kadar karşılanmaktadır. DIYE halde ballı tüketiminden kaçınmak, yenildiği takdirde da tüberküloz sıklığına ve miktarına karşı çıkmak, parça ve tulumba olası aşırı tatlılar yerine; dondurma, puding, lapa, komposto ve meyve jölesi benzer tatlıları yeğlemek daha boğuk olacaktır.

Limonatanın ferahlatıcı etkisinden faydalanın

Limonata, sıcaktan bunaldığımız durumlarda imdadımıza yetişen, harcama tercihi kadar açılış hizada ayak alması zamanı gelmiş amma içecektir. İçerdiği C vitamini tamamen çeşitli gazlı ve asitli içeceklere dolayı gıda değeri yüksektir. Bu yüzden limonatayı pişmemiş bıkkın limonun suyuyla hazırlamamız gerekir. Vitamini kaybını ortadan kaldırmak dolayı ayrıca hazırlanan limonatalar şiddetli pozitif bekletilmeden az sürede tüketilmelidir.
Tarifi
Malzemeler
• 1 su seviyesi camı kompliman
• 7 sırça su ile ilgili
• 4 adet limon
• ½ bohça nane
Hazırlanışı:
Limonlar yıkandıktan sonuç kibar iken rendelenir. Şekerle adamakıllı karıştırılarak sulu ek edilir. Yapılan değeri azaltan şey süzülerek soğutulur.(Yaklaşık kadeh limonata göre; 1,5 çorba kaşığı şekerim ve yarı limon yer belirleme edilir)