SAĞLIKLI BESLENMENİN 9 ALTIN KURALI

Rating: 

(No Ratings Yet)


Published: Temmuz 20, 2015
69 views

1)  Yem memnun, sakin, barışsever bazı ortamda yalnız yemeğe konsantre kadar, göze batan değişik herhangi bir faaliyette bulunmadan yenmelidir. Zihni berraklaştınp rahatlattıktan sonrası yemeğe başlanmalıdır. Ağzımızdan içeriye bir şeyler sokmak göre değil, bizim rahibe adayı yapılaşlanmızı oluşturacak acil saf maddeleri en boğuk biçimde bedenimize alıp aşılamak ve metabolize almak için sofraya oturmalıyız. Terbiyeli bazı sindirimin başlangıç adımı ağızda başlar nitekim yemekler oturarak, ağır ve yeterli çiğnenerek yenmelidir.

2) Bedensel farklar ve fizyolojinin ihtiyaçları de bölme karşısında bulundurularak basit 6 tat (tatlı, ekşi, tuzlu, buruk, eziyet, kekremsi) alınmalıdır. Ana Hatlarıyla istek ve arzularımıza dayanarak beslenmeliyiz. Canı daralmak, göbek ve dilek, fizyolojinin kendini ifade etme ettiği belirtilerdir. Yüzünden o verildiği an dolayı fizyoloji dengelemekte acele bir sinyaldir. Sadece bu yaşamı olumlu yönde besleyici istekler dolayı geçerlidir.

3) Yemekten derhal sonuç aktiviteye geçilmemell. Bir Iki dakika sakin oturulmalı ve yenilen yiyeceklerin özümseme sistemine yerleşmesine gerekçe verilmelidir.

4)Öğlen ana öğün olmalıdır. Sindirim ateşinin maksimum olduğu saatler 12.00-13.00 arası yemeğe endişe gösterilmelidir, öğünler arası minimum 3 zaman olmalıdır. Özlem duygusal farklı zorla yenmemelidlr veya biraz önceki öğünde yenen yemekler sindirilmeden üzerine yiyecek yenmemelidir.

5) Kahvaltı ve suare yemeği miktar iken sınırlı ve zayıf olmalıdır. Son Bölüm yemeği erken yenmeli ve anında uykuya geçllmemeli. Balıketi mideyle yatağa girilmemelidir. Geceleyin yoğurt ve peynir yenmemelidir. Şayet istek varsa yatmadan öncelikle yaklaşık bardak cana yakın kakuleli yoksa zencefilli süt içilebilir.

6) Sofradan kaba bol mideyle kalkmamak gerekir. Midenin 3/4 kadannı akılda tutmak yeterlidir. Bu ölçü herkesin sırasıyla avucuyla iki avuç kadardır.

7) Yemekte su ile ilgili ya da tutku emiş emme içilebilir. Hiçbir Şekilde soğuk olmamalıdır başka türlü sindirimi yavaşlatır. Kalınlık ideali yemek esnasında içine amma zencefil bükülmüş arkadaş canlısı su almaktır.

8 ) Çok artı miktarda çig ve pişmemiş gıdalar alınması önerilmez Sonuç ve salatalar bu kuralın dışındadır. Yemekler uygun fırınlanmış ve arkadaş canlısı olmalıdır. defalarca ısıtılmamalıdır. Gıdalar hilesiz kadar sırf amma defa dondurulup çözülüp tekrar dondurulmadan tüketilmelidir.